Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co je cílem tábora

Nebudeme vůbec ztrácet čas a vrhneme se na ty nejpodstatnější věci, které se dítě naučí, rozvine nebo které v sobě samém objeví.

  1. Odvaha

Něco takového jako je odvaha se musí odmalička pěstovat a nechat růst. Nemůžete chtít po člověku, který v životě nebyl vystaven byť fiktivní situaci, která ohrožuje jeho hodnoty jako bezpečí či lehké odřeniny kolen, aby poté fungoval v životě běžném a aby byl schopen fungovat i v krizových situacích. Dítě si musí zvykat, že je čas na legraci a hry, na vážné věci a poté čas na věci, které vyžadují odvahu.

  1. Kolektivní chování

campfire-984020_640

Děti si utváří naprosto stejnou a hierarchickou společenskou strukturu jako dospělí v práci či kdekoliv jinde. Pakliže je dítě vytrženo nebo drženo dál od těchto mezilidských vazeb, nebude si v budoucnu moci samo umět poradit v případě, že nablízku nebude maminka, která bude dohlížet na to, aby si děti hrály pěkně. Děti si musí zkusit, jaké to je být v kolektivu, kde jsou odkázáni na sebe. A to i se všemi negativními důsledky, které ale mohou být řešeny, mírněny nebo jim může být i později preventivně předcházeno, nebo ještě lépe, může dojít k usmíření.

  1. Zručnost

campfire-1846142_640

Tábory jsou aktivitami nabité a je zaručeno,že dítě bude muset něco dělat. Bude nuceno vystoupit z komfortní zóny a něco vyrobit, provést nebo třeba i přednést. Ne všechno můžete dítěti nachystat na stříbrný podnos, byť mnozí rodiče by klidně opatrovali své děti až do jejich smrti v 80 letech. Takhle ale zdravého a sociálně angažovaného člověka nevychováte. Dítě musí samo tvořit a samo mít radost z toho, co vytvořilo.

  1. Trpělivost

Dítě se naučí trpělivosti. To, že pro něj nepřijede hned druhý den, je pro některé děti velký šok, který předtím nikdy nezažily. Musí se tedy naučit, že vše má svůj čas a stejně tak tábor má nějakou délku, kterou musí respektovat. Zároveň si musí počkat na všechny své oblíbené domácí aktivity, které bohužel na táboře zcela určitě mít nebude.

Letní tábor 2021 je přesně něco, co by vaše dítě mělo mít na pořadu dne, protože je stokrát lepší proplakat pár dní na táboře a vykoupit tak slzami všechno to dobrodružství, než aby dítě zůstalo doma sedět celé léto nebo jezdilo na dovolené, kde si toho kromě bazénu v hotelu moc neužije. Rodiče, jeďte si za mořem, dítě si takových výletů užije za život více než dost. Ale tábory, ty může zažít jenom omezeně.