Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Doteky Módy

Střední škola designu a módy v Prostějově v roce 2010 vytvořila soutěž pro studenty, nejen v České republice, ale i na Slovensku, kteří studují obory, jako je Navrhování, Design nebo cokoliv, co se týká módy a tvoření. Na této soutěži, nejdříve pouze před porotou ze SSDaM, předvedly své návrhy studenti, kteří se navrhování a módě věnovali většinou od malička. Porota vybrala určitý počet návrhů, které následně na to byly předvedeni před publikem z Prostějova, okolí nebo i ze Slovenska, a i opravdovou porotou tvořenou nejen zástupci SSDaM, ale i předními návrháři či zastupiteli města Prostějov.

tři dámičky

Na tuto akci se studenti vždy připravovali celý rok, dělali nejdříve návrhy šatů či dokonce kolekce, následně je ušili a našli pro ně i vhodnou modelku. Tito studenti měli jistá privilegia, co se týkalo praktického vyučování, protože příprava zabrala mnohem více času než by si ,,obyčejný‘‘ člověk dokázal představit. Studenti byli inspirovaní známými návrháři jako jsou Blanka Matragi, Jana Berg, Osmany Laffita, ale i světoví jako jsou Coco Chanel, Christian Dior, George Armani či Gianni Versace.

Na každém galavečeru se podíleli slavné osobnosti z české scény, ať už v roli moderátorů, např. Ester Kočičková či Tomáš Hanák, Jan Čenský, Michaela Dolinová, Karel Voříšek a Jana Doleželová, Roman Vojtek a mnoho dalších, v roli porotců Yvona Leitner, Petr Kalouda, Lukáš Lindner a další, nebo přímo na pódiu v roli návrhářů Šárky Bosákové, Camilly Solomon, Ivety Řádkové, Pavla Jevuly, Sandry Švédové, Jany Berg, Petra Kaloudy.
vesta s kožešinou

Letošní rok slaví SSDaM výročí, jde o založení školy před 100 lety, proto se letos neuskuteční klasická soutěž talentovaných mladých návrhářů jako v letech předešlých, ale bude to večerní program věnovaný studentům školy, módním návrhářům a bývalým studentům, kteří pracují v módním průmyslu.

Když se podívám, jak šel čas s Doteky módy, uvědomím si, jak ten čas letí. Na začátku tu byli sice odvážné modely, ale po 18 letech tvorby jsou tyto modely mnohem odvážnější, propracovanější. Je na každém z nás si udělat vlastní představu o tvorbě mladých lidí, z vlastní zkušenosti doporučuji alespoň jedenkrát za život zajít na galavečer a přesvědčit se, že mladí lidé dokáží více než jen provádět vylomeniny.