Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak podpořit otěhotnění?

Vylaďte psychiku a eliminujte stres

Jako první se zaměřte na svou psychickou pohodu. Neupínejte se na těhotenství, jako na něco, čeho musíte dosáhnout za jeden měsíc. Znáte to, pokud se na něco příliš upnete, pravděpodobně se to nebude moc dařit. Snahu o miminko berte s lehkostí a netrapte se tím, že tento měsíc to opět nevyšlo.

Stres souvisí se všemi pochody v těle. Pravda je, že úplně vyhnout se mu nelze, ale alespoň to, co nezměníte nebo neovlivníte, nemusíte nervózně řešit.

bodyčko

Zdravá strava

Základem je pestrá a vyvážená strava s ohledem na dostatek vitamínů a minerálů. Sledujte, jak se stravujete, máte ve svém jídelníčku dostatek čerstvého ovoce a zeleniny? Alespoň tři měsíce před plánovaným otěhotněním, doplňujte kyselinu listovou. Denní dávka je 400mg, kterou můžete užívat i ve formě tablet.

Tip: zcela se vyhněte alkoholu a cigaretám

strava

Bylinky a babské rady

Pokud byste měla vsadit jen na jednu bylinku, musí to být jednoznačně kontryhel. Je to ženská bylinka číslo jedna, pomáhá upravit cyklus, pomáhá při početí i po opakovaných potratech. Další doporučované bylinky jsou šalvěj, heřmánek a meduňka. V obchodech najdete přímo namíchané směsi pro ženy.

Tip: sex si naplánujte na období plodných dnů

Během snahy o potomka se vyhněte horkým koupelím a také během milování nepoužívejte lubrikant. Dle výzkumů ovlivňuje životnost a pohyblivost spermií. Po styku se doporučuje alespoň půl hodiny ležet s mírně zvednutým zadečkem nebo udělat cvik „svíčka“.

Pečujte o sebe

Věnujte si maximální péči. Naučte se mít ráda své tělo a dopřávejte mu jen to nejlepší, ať už jde o stravu nebo prožitky. Objednejte se na aroma masáž nebo vyrazte na procházku do přírody. 

Tip: vyzkoušet můžete i hormonální jógu nebo cvičení podle Ludmily Mojžíšové

Pečujte o vztah

Zaměřte se na váš vztah s partnerem. Užívejte si, cestujte, navštěvujte divadla a věnujte se jeden druhému. 

Pokud ani po roce snažení miminko stále nepřichází, navštivte svého gynekologa.