Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Jak vyřešit prostor pro spaní v malém bytě

I malý byt lze s trochou skromnosti a především s rozmyslem vybavit tak, abychom se v něm necítili příliš stísněně. Může být útulný a někdy předčí i velké prostory, kde nejsme chráněni v dostatečném soukromí.
starý gauč.jpg


Rozkládací sedací soupravy


Ještě před několika lety byly považovány tyto kusy nábytku za dočasné řešení prostoru pro ukládání ke spánku. Rozložit sedací soupravu pro spaní znamenalo jít cestou kompromisu a noc přečkat na běžné molitanové výstelce na tvrdé podložce. Pro mnohé z nás tento způsob představoval deformaci páteře, bolavá záda, nedostatečnou regeneraci organismu, časté probouzení, zkrátka rozkládací lůžka nebyla vhodná pro dlouhodobé spaní.
pohovky mezi okny.jpg


Rozkládací postele


Výrobci nábytku se snažili vyhovět požadavkům zákazníků, kteří jsou odkázáni na malé prostory, a kde by bylo možno skloubit do jednoho kusu postel pro zdravé spaní i pohovku. Výsledkem tvorby konstrukčních kanceláří je rozkládací postel. Tvoří ji samostatný rám z dřevěného masivu nebo z kovu, lamelový rošt a polyuretanová matrace podle přání klienta buď jednovrstvá, nebo vícedílná, např. s povrchem z tzv. líné pěny.

Vícevrstvé matrace mají jednu podstatnou výhodu – lze je otáčet podle potřeby a vrstvy mezi sebou měnit. Také se lépe udržují hloubkovým čištěním od roztočů. Povrchová vrstva z paměťové (líné) pěny je velice měkká a příjemná a zlepší komfort spánku až o 50 procent ve srovnání s běžným polyuretanem (molitanem). Velmi dobře se tento povrch přizpůsobí tvaru těla, citlivě reaguje na jeho teplotu a podpírá jej rovnoměrným tlakem v závislosti na hmotnosti. V kombinaci s lamelovým roštem udržuje v průběhu spánku páteř ve správné poloze.
bílý stolek.jpg


Velikost lůžka


Nejčastěji se volí jako klasické dvoulůžko o rozměrech 200 x 180 cm. Některá bývají užší o 20 nebo 40 cm a součástí obývacího setu může být rozkládací křeslo s plochou lůžka 80 x 200 cm. Majitel malého bytu jistě ocení i u některých typů rozkládacích systémů úložný prostor na lůžkoviny. Při výběru také dbejte na zaoblené rohy, zvláště tam, kde se šetří každý centimetr, se setkání vašeho lýtka a kolena s ostrým rohem postele jistě nesetká s příznivým ohlasem.