Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Kus přírody v bytě


Kdo bydlí v domku se zahradou, ten má přírodu na dosah ruky a když ne zrovna na dosah, pak tedy na pohled z okna.

Co ale ti, kteří bydlí v bytě v paneláku nebo v bytových domech, buď jen s balkonem anebo dokonce bez něj? Zdá se, že zde je dobrá rada drahá, ale není tomu tak. Stačí jen posadit se do křesla, zavřít oči, trošku se zasnít, přírodu si kolem sebe představit a pak z ní už jen čerpat.

řeřicha


Kdo chce mít pocit přírody kolem sebe, ať zvolí dřevěný, popřípadě ratanový nábytek, zkrátka vhodné přírodní materiály. Nepořizujte kov a umělá vlákna, nebudete se v tom cítit dobře. Na podlahy volte dřevo nebo dlažbu ve vzoru přírodní kámen.


Pocit obklopení přírodou mohou navodit obrazy – krajiny, kytice ve váze, či lán zlatavého obilí plného rozkvetlých vlčích máků.

Máte-li byt prostorný, můžete vystavět krb. Vůně hořícího dřeva a plápolavé světlo ohně vám připomene dětství, kdy jste na ohni pekli buřty nebo brambory a dotvoří iluzi přírody dokonale.

květináč


Nezapomeňte rozmístit po bytě květiny. Pořiďte květiny živé –  velké zelené rostliny byt velmi zútulní.

Ani umělé květiny není třeba zavrhovat – dnes jsou tyto výrobky od originálu téměř nerozeznatelné a stačí na nich občas utřít prach.

Ale to hlavní, o čem se chci zmínit, to co nám přírodu nejen připomene, ale přímo nás do ní navrátí jsou bylinky. Čerstvé bylinky v roztomilých malých květináčcích, košíčcích či truhlících, sušené bylinky zavěšené v plátěných sáčcích nebo jen tak ve svazku za stonky na poličce – bylinky pro oko, vůni i chuť.

Na bylinkách je úžasné to, že vám porostou v bytě po celý rok.

bazalka


Už v zimě a hned zjara se vám v bytě může zazelenat řeřicha setá. Sejte postupně do více mističek a za pár dní seřezávejte na chleba s máslem či tvarohem, do salátu, apod. Má úžasnou chuť i vůni a je plná vitamínu C.

A takhle to může být v průběhu celého roku. Až budete řeřichy přesyceni, zvolte pažitku, bazalku, rozmarýn, meduňku a mátu. Výborně v květináči roste majoránka a tymián. Na každém kuchyňském okně by měla stát levandule se svou něžnou krásou a okouzlující vůní.

Zkrátka kus živé přírody můžeme mít kolem sebe každý den, i když ve venku se třeba čerti žení.