Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Na co bychom se měli zaměřit při nákupu ready-made společnosti

Firem, které nabízí odprodej předem založených společností je na trhu relativně mnoho, a my bychom se měli zaměřit na určitá kritéria, podle kterých se při nákupu produktu řídit.
siluety zaměstanců.jpg

Obchodní bilance a bezdlužnost firmy

U každé obchodní transakce platí ověřit si, zda je firma zapsána v obchodním rejstříku, a zda má uhrazeno 100 procent základního (vstupního) kapitálu. Jako zákazník máte právo k nahlédnutí do prohlášení o bezdlužnosti, které vydává příslušný statutární orgán. Firma by měla mít provedený audit (nezávislý auditor). Žádejte rovněž závazek, ve kterém firma slíbí, že uhradí škodu vzniklou požadavkem ze strany firmy vůči klientovi, který ovšem není klientovou povinností.

Firemní reference

Reference jsou vždy poměrně zřejmým vodítkem kvality. Lidé se stále častěji jimi řídí, zajímají je jak u výrobků nabízených v e-shopech, tak i u manuálních prací a montáží, a pochopitelně i u služeb. V tomto případě je důležitá historie – jak dlouho firma na trhu působí, kolik produktů již odprodala, jaké nabídky má ve svém portfoliu k dispozici, a jaké doplňkové služby poskytuje.

Cena produktu

Podstatné, co by vás mělo zajímat, je konečná cena. Tedy suma, která zahrnuje veškeré poplatky, aniž by klient musel čelit nepříjemnému překvapení ze strany dalších fakturovaných poplatků navíc. S podobnými praktikami se můžete setkat u některých firem, které zákazníky lákají na podezřele nízkou cenu základního balíčku, přitom se konečná suma vyšplhá třeba i na její dvojnásobek.
ukazovat na graf.jpg

Zpravidla se koupě ready-made společnosti uskuteční v cenovém rozpětí od 20 do 50 tisíc korun u „eseróček“ a v rozpětí od 60 do 100 tisíc korun u akciových společností. Velké cenové rozpětí je dáno rozsahem služeb, které by tedy měly být zakotveny ve smlouvě jako konečná cena za produkt.

Podpůrné služby

Většina renomovaných firem nabízí i podpůrný servis formou virtuálního sídla společnosti, nebo obsazování pozice v kontrolních a statutárních orgánech, či bankovní agendy.

Co stanoví zákon

Firma musí k datu valné hromady společnosti zákazníkovi předat zákonem stanovené vedení účetnictví (v řádné formě). Zároveň předává daňová přiznání, která musí být řádně podána (u starších produktů pochopitelně všechna daňová přiznání za uplynulá zdaňovací období). V principu musí být ve sbírce listin Obchodního rejstříku jasné, že ke změnám ohledně odkoupené společnosti došlo při jejím převodu na adresu zákazníka.