Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Pokojové rostliny odpuzující hmyz

Zaplnění parapetů květináči s rostlinami není pouze způsob, jak v bytě zlepšit kvalitu vzduchu, nebo estetický tah. Některé z okrasných květin mohou ze svých listů do ovzduší uvolňovat silice, které působí odpudivě na různé druhy hmyzu.

bazalka v květináči

Bylinky

Na prvním místě nejsou uvedeny náhodou. Aromatické silice, díky kterým se staly tolik oblíbenými v gastronomii, odhánějí hmyz se stejnou vervou, s jakou těší naše chuťové pohárky. Čerstvé bylinky z okenního parapetu navíc určitě najdou místo i ve vaší kuchyni.

        Bazalka je proslulá svou schopností odhánět mouchy i komáry. Zčerstva natrhané listy bývají využívány i k výrobě domácích hmyzích repelentů, jejichž složkami jsou v nejjednodušší formě pouze bazalkový (případně je možné použít i rozmarýnový) výluh a bílý vinný ocet nebo vysokoprocentní líh.

        Levandule byla už našimi babičkami využívána v sušené podobě k ochraně oděvů před moly. Ke stejnému účelu může posloužit i v květináči, vyjma molů odradí od návštěvy vašeho domova i komáry, mouchy, a další méně známé druhy obtížného hmyzu.

        Rozmarýn kromě komárů odpuzuje i zeleninové škůdce, vyplatí se proto obzvláště těm, kteří v domě či bytě zeleninu pěstují. Vysadit jej samozřejmě ale můžete i na zahrádce.

        Podobné účinky má i tymián, máta, citronová tráva, oregano, a mnoho dalších.

Okrasné květiny

        Chryzantémy sice komáry nezaženou, zato si ale hravě poradí s mravenci, klíšťaty, pavouky, brouky a řadou dalších. Výtažky z nich můžete najít i v některých komerčně vyráběných repelentech.

        Petunie, pěstitelsky nenáročná a pestrobarevně kvetoucí rostlina, která bývá označována jako přírodní repelent. Nejčastěji je vysazována v truhlících na oknech nebo balkonech.

růžová chryzantéma
Živé rostliny v domě mohou tedy posloužit nejen jako přírodní insekticid, ale také zvyšovat podíl kyslíku ve vzduchu – díky svému metabolismu vytváří kyslík z oxidu uhličitého. A nakonec, květiny působí uklidňujícím dojmem, takže díky nim může být váš domov ještě útulnější.