Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Rekonstrukce koupelny v panelovém bytě je náročný technický zásah


U rekonstrukce panelákové koupelny bývá největším úskalím nedostatek prostoru. Jakmile se z koupelny vybourá staré umakartové jádro, máte pocit, že je dost prostorná, ale zdání klame. Obezdění jádra tvárnicemi Ytong kus místa zabere a musíte s tím počítat. V koupelně se totiž sčítá každý centimetr, až budete připravovat návrh řešení rozmístění komponentů v koupelně, nesmíte opomenout právě šířku zdiva, včetně tloušťky vrstvy obkladu a dlažby. Tomu se musí přizpůsobit volba sprchového koutu, vany a umyvadla, abyste se v koupelně necítili stísněně.
prázdná vana
Ideální je na Internetu vyhledat několik různých řešení i s prostorovými nákresy a fotografiemi, a pokud máte možnost navštívit koupelnové studio, kde se na rekonstrukce panelákových koupelen specializují, máte vyhráno. Takovou koupelnu si prohlédnete na vlastní oči a můžete podle toho zvažovat, jak bude vypadat právě ta vaše.
umyjte si ruce

Zvětšit koupelnu na úkor ostatních prostor?

Koupelnu lze také zvětšit na úkor předsíně, tedy pochopitelně tam, kde jsou předsíně zbytečně velké. Do takové koupelny se pak vejde i laminátová rohová vana a pobyt uvnitř koupelny je pak o něčem jiném. Některá řešení bytových jader umožňují koupelnu zvětšit na úkor prostoru v kuchyni, záleží vždy na tom, jak se rozhodnete, zda je pro vás prioritní větší koupelna, nebo kuchyň. Rekonstrukce koupelny častokrát pokračuje i rekonstrukcí ostatních prostor v bytě a nezřídka se stává, že se posouvají, nebo úplně bourají příčky mezi kuchyní a obývacím pokojem. Pozor však na statiku, aby příčka nebyla nosnou zdí, zásah do takových konstrukcí vždy konzultujte s odborníkem.

Toaleta samostatně, nebo uvnitř koupelny?

Toaleta se v rekonstruovaných bytových jádrech řeší buď propojením s koupelnou, nebo samostatně. Musíte dbát na to, aby se na toaletu vstupovalo vždy z předsíně, nikdy ne z obytných prostor nebo z kuchyně. Toaleta v koupelně se někomu může zdát nevhodná z hygienických důvodů a kvůli soukromí, ale tento model se osvědčil již v mnoha rodinách. Ušetříte za další dveře a nebudete se při posezení na keramické míse cítit stísněně.