Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Skutečně je u domácí elektrárny typu fotovoltaika cena elektřiny levnější?

Ať se nám to líbí, nebo ne, faktem je, že bez elektřiny se naprostá většina z nás již zkrátka neobejde. Koneckonců, stačí se jen rozhlédnout, kolik předmětů kolem nás ji využívá, ať už jsou napájeny přímo ze sítě či bateriemi.

Ovšem podobně jako za cokoliv jiného, i za dodávku elektrického proudu je potřeba zaplatit. A to se zdaleka ne každému líbí, zvláště když vezmeme v úvahu neustále rostoucí ceny. Je tedy jen pochopitelné, že se lidé snaží najít způsob, jak se stát nezávislými na velkých dodavatelích.

solarpanel1

Jednou z možností je zde využití solární energie. Ta byla v módě zvláště před několika lety, avšak i dnes můžeme na střechách mnoha domů najít solární panely. Tento systém má totiž na první pohled mnoho výhod.

V první řadě nemusíte nikomu za elektřinu platit – nainstalujete onen fotovoltaický systém, a pak už jen čerpáte vyrobenou elektřinu. Navíc je tento způsob i šetrný k životnímu prostředí, což je pro mnoho lidí další plus.

Otázkou je, zda je u domácí elektrárny typu fotovoltaika cena https://www.elektrocentraly.cz/fotovoltaika/ skutečně tak výhodná, a zda se tato investice skutečně vyplatí. Jako u všeho, i zde jsou totiž nejen pozitiva, ale i negativa. A ta mohou celkové náklady poměrně zvyšovat.

solarpanel2

Jedním z nich je fakt, že je potřeba panely udržovat neustále naprosto čisté, aby mohly pracovat naplno. Jakákoliv nečistota totiž jejich výkon snižuje, o poškození nemluvě. Na to se tedy budete muset připravit.

Mnohem závažnější je však fakt, že v našich podmínkách je prakticky nemožné, aby běžné střešní solární panely vyrobily dostatek elektrického proudu na to, aby pokryly naši běžnou spotřebu. To platí zvláště v zimě, kdy je hodin slunečního svitu méně. Je tedy možné je použít prakticky jen jako doplňkový zdroj.

Než se tedy pro instalaci solárních panelů rozhodneme, je dobré si tyto skutečnosti uvědomit a skutečně dobře propočítat, zda se nám tato investice vyplatí. Pak už by totiž bylo pozdě litovat.