Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Co se vám může pokazit na trampolíně

Vybírejte nářadí vhodné pro vás

Jedním z důležitých parametrů trampolín je jejich nosnost. Neuvádí se na výrobcích náhodou, protože každá konstrukce je koncipována tak, aby unesla určitou povolenou zátěž při dynamickém namáhání. Problém totiž spočívá v samotném pohybu, skákání je natolik intenzivní cvičení, že tu dochází k rázovým silovým tlakům na nosné trubky, obvodové pružiny i samotný materiál odrazové plochy. Pod vlivem únavy materiálu vám pak může prasknout doslova cokoli, a to i tehdy, pokud je výrobek certifikovaný, a vy jste dodrželi povolenou nosnost.

chlapec na trampolíně

Pokazit se může všechno

Náhradní díly na trampolíny Beanbag se vyrábí v komplexním měřítku tak, aby bylo dostupné vše od trubek nosné konstrukce až po obvodové pružiny. To je však pouze teorie a vy byste si měli nejprve ověřit, zda váš prodejce také náhradní díly v potřebném rozsahu nabízí. Trampolína totiž není jen „halířová položka“ v rodinném rozpočtu, a kvůli dvěma prasklým pružinám přece nebudete kupovat znovu celý výrobek, podobně jako kvůli sjetým pneumatikám nepořizujete nové auto.

bosá dívka na trampolíně

Co se pokazí nejčastěji? Nejčastěji to bývají součásti nejvíce namáhané přímým tlakem, tedy hlavně kryt obvodových pružin z PVC, pokud na něj tu a tam doskočíte a občas se opře silou o kovové pružiny. Popraskat může i ochranná síť, a to jak při cvičení, tak i při nasazování mezi trubky a manipulaci při zazimování nářadí.

Odrazová plocha se může poškodit hlavně při vaší neopatrnosti, pokud např. skáčete v botách s ostrou podrážkou a podpatky, anebo vám z kapes vypadnou nějaké předměty, které plochu mohou prodřít či protrhnout.

Nosná kovová konstrukce a ocelové pružiny se nepoškozují tak často, většinou jde o únavu materiálu po delší době, ovšem právě zde velmi záleží na výrobci, zda trampolína opravdu zaručuje deklarované vlastnosti, a zda je certifikovaná pro bezpečný provoz.